Snese internetová diskuze opravdu všechno?

12.02.2018

Nová doba a postup techniky však přinesly i nové komunikační možnosti, které podle mého názoru významným způsobem přirozenou debatu ve společnosti změnily.

Zaznamenal jsem (píše JUDr. Libor Vávra předseda Městského soudu v Praze), že s rozmachem sociálních sítí se konkrétně na Facebooku stalo téma voleb velmi populární. Jako houby po dešti se začaly množit internetové diskuze vznikající spontánně pod veřejně přístupnými statusy známých osobností i běžných lidí. Úroveň těchto diskuzí a některé hrozivé příspěvky, které se v nich objevovaly, mě donutily zamyslet se nad tím, zdali si takoví přispěvatelé vůbec uvědomují dosah svých komentářů a důsledky, které by pro ně mohla tato vyjádření mít. Pochybuji, že jim dochází, že taková běžná činnost, jakou je dnes napsání statusu na Facebook, by mohla vyvolat i právní důsledky, v krajním případě dokonce trestněprávní odpovědnost.

Podle toho, jaká panovala na sociálních sítích v souvislosti s prezidentskými volbami nálada, jsem přesvědčen, že takových lidí, kteří neprohlédli, že Facebook není jejich obývací pokoj, kde si mohou říkat, co chtějí, je spousta. A mnoho je určitě i těch, které ani nenapadne, že jejich žlučovité výlevy mohou být dokonce v hledáčku orgánů činných v trestním řízení. Přitom policie má v trestním zákoníku v tomto směru slušnou podporu!